Araçlarda kış lastiği zorunlu mu 2013

26 Ekim 2013 Cumartesi, 14:36
kis_lastigi_artik_zorunlu_h3858
2013 yılı itibarı ile uygulanacak olan otomobillerde kış lastiği zorunluluğu hakkında bilgi almadan yola çıkmayın. Konuyla ilgili ceza yememek...

2013 yılı itibarı ile uygulanacak olan otomobillerde kış lastiği zorunluluğu hakkında bilgi almadan yola çıkmayın. Konuyla ilgili ceza yememek için arabalarda kış lastiği ile ilgili haberimize göz atın.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, ticari araçlara bir Aralık – bir Nisan aralarında kış lastiği takma mecburiyeti getirildiğini belirterek , sürücülerden bitiş bugünü beklemeden tedbir almalarını istedi.

Palandöken, yaptığı açıklamada , sürücülere kış lastiklerini karaborsaya düşmeden almaları uyarısında bulundu.

Kış lastikleriyle yalnızca sürüş güvenliği sağlamakla kalmayıp kişilerin kendisinin can güvenliklerini de artıracaklarını idda eden Palandöken, geçtiğimiz yıl yayına giren yönetmelikle yolcu ve mal taşımalarında kullanılan araçlara bir Aralık – bir Nisan aralarında kış lastiği takma mecburiyeti getirildiğini hatırlattı . Palandöken, “(Ticari otomobil takmalı, özel otomobil takmasa da olabilir ) buna benzer bir görüntü , trafik güvenliği tarafından birçok riskli durumlar yaratır” ifadesini kullandı.

Bazı sürücülerin ek olarak uygun fiyatlı olacağı düşüncesiyle araçtaki lastiklerin yalnızca ikisini kış lastiğiyle değiştirdiğine de dikkat çeken Palandöken, şunları kaydetti:

“Bu birçok hatalı bir uygulama. 4 lastiğin değişik olduğu durumlarda Otomobilin ön ve arka lastikleri arasındaki sürüş nitelikleri farklılaşmaktadır. Anlık fren yapma, viraj alma buna benzer manevralarda Otomobilin denetimi zorlaşır. Onun amaçlı araçtaki 4 lastiğin tamamı kış lastiği olmalı. Üstelik kış mevsiminde değiştirilecek yedek lastiğin dahi kış lastiği olması zorunludur. Kış Mevsiminde uzun ve meşgul yaşandığı Avusturya, Almanya, Estonya, Finlandiya, Romanya, İtalya, İsveç ve Norveç buna benzer pek birçok Avrupa ülkesinde olduğu buna benzer ülkemizde de sürücünün ve Otomobilin emniyetli yolculuk yapabilmesi amaçlı Otomobilin kış koşullarına cazip bakımının yapılması ve kış lastiğinin kullanılması şarttır.”

Bir önceki yazımız olan iOS 7'de Gizli 13 Özellik! başlıklı makalemizde gizli özellik, ios 7 ve ios 7 özellikler hakkında bilgiler verilmektedir.


Arananlar 2013 yilinda otomobil de kis lastigi zorunlumu, arabalarda kış lastigi özelligi, araçlarda kis lastigi zorunlu mu, kar lastiği uzunyolda zorunlumu, kış lastiği zorunlumu, kış lastiği zorunlumu 2013, kis lastigizorunlu olan iller, otomobillerde kış lastiği zorunlumu, özel otomobıllerin kar lastığı takma mecburiyeti var mı

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazılar(RSS) | Sitemap | İmage Sitemap | Ping