Torba Yasası Ve ÖTV Son Durum 2013

 Torba Yasası Ve ÖTV Son Durum 2013 yılına ek olarak resmi gazetede yayınlanmış olan genelgeye göre farklı bir değişiklik olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Fakat yeni torba yasasına bakıldığı zaman yasanın getirmiş olduğu düzenlemelerden bir tanesi de özellikle köşe yazarları tarafından gündeme taşınan lüks araç satışlarında ÖTV kaçakçılığı konusunda oldu. Daha önce konuyla ilgili olarak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklamalarda bulunarak kişilerin yada kurumların yaptıkların bir çok kez lüks araç getirterek el değiştiğine değinmişti.
Yapılan araştırmalar ve analizler sonucunda torba yasanın içerisine dahil edilen ve 11.06.2013 tarihinden itibaren uygulanmak üzere yürürlüğe gimiş olan 28. Madde ile 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12. Maddesinde değişiklik yapılmış, (II) sayılı listedeki malların satışında ise araç kullanıcılarına ÖTV matrahının aşındırılmasına imkan veren uygulamaların önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

Sonuç itibari ile değişen torba yasası ile birlikte ÖTV’de buna bağlı olarak bazı değişikliklere gidildiği maddeler halinde belirtilmiştir. Bu nedenden dolayı hizmet torba yasası üzerinden yüklenmelerde yapan Maliye Bakanlığı bu düzenlemeyle tam olarak 100 milyon TL vergi borcundan kurtulmuş oldu.

Yorum Yaz