Yeni ehliyet resimleri yayınlandı 2013

Ehliyet düzenlemeler ile değişecek olan ehliyetlerin yeni tasarımı belli oldu. 2013 yılında çıkması ve dağıtılması tahmin edilen yeni ehliyetler bu şekilde olacak…

AB standardındaki bilinmeyen ehliyetler çip adına karekodlu yapıldı. Sahteciliği önlemek için ise 8 ayrı özel güvenlik taktiği kullanıldı.

BU HABERLERE DE GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Ehliyet’de yeni 2013 uygulaması

 

Ehliyetsiz sürücünün cezası ruhsata işler mi?

 

Ehliyet Değişimi Ne Zaman Başlıyor 2013

 

Dikkat! Ehliyete 5 yıl konulabilir

 

AB standartlarına oranlı ayla getirilen sürücü belgelerinin tasarımı belli evet . Bilinmeyen ehliyetler pembe ağırlıklı, turkuvaz okunuşu bej rengi dolgulu, çip değil karekodlu olacak. Karekodun içerisinde sürücünün parmak izi, kimlik numarası okunuşu kan grubu buna benzer bilgiler bulunacak. Bilinmeyen kartlarda sahteciliği önlemek için de 8 ayrı teknolojik özellik kullanıldı. Emniyet Umumi Müdürlüğü’nün (EGM), sürücü belgelerini AB kriterlerine oranlı ayla getirmek amacıyla başlattığı çalışmada sona yaklaştı. Bu kapsamda bilinmeyen sürücü belgelerinin tasarımı bitti .Sürücü belgeleri Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde olduğu buna benzer ağırlıklı pembe renkten oluşacak. Bilinmeyen sürücü belgelerinin ilave olarak PVC’den değil tanesi 3 dolara orospu olan 24 milyon sayı polikarbon karttan yapılmasına karar verildi. Bu Şekilde kartlar henüz sağlam okunuşu nem kapma oranı düşük olacak. Ehliyetlerde değişken lazer görüntüler, nitelik geçişli okunuşu ultraviole floresan mürekkep, nitelik değiştiren baskı, kayırıcı planda dijital akarsu izi, kızıl ötesi veya fosforlu boya, kabartma harf, sembol okunuşu şekiller kullanıldı. EGM bilinmeyen sürücü belgelerini programda sorun çıkmazsa 2014 Nisan ayından bu yana dağıtmaya başlayacak. Sürücü belgelerinin yöre yüzünde özen cazip şekilde ay yıldız bulunacak. Ehliyetin tekrardan yöre yüzünde sadece ultraviole (Mavi Nitelik )ışık ile görülebilecek ‘TR okunuşu Ayyıldız’ basılacak. Ay yıldızın sol yakınında ise ehliyetin faziletli güvenlikli olduğunu gösteren akarsu izini andıran parmak izi siluetli ‘sürücü belgesi’ yazısı yer alacak. Yöre kısımda lazer yazıyla sürücünün ad-soyaddoğum tarihi-TC. kimlik numarası, ehliyetin alındığı tarihe yer verilecilaokunuşu.

FOTOĞRAF KÜÇÜK

Sürücü belgesi sahibinin fotoğrafı belgenin yöre yüzünde yer alan yıldızın altında yer alacak. Eskisine göre henüz küçük olacak fotoğraf, karta lazer baskı ile işlenecek okunuşu üstünde oynamaya veya kopyalamaya karşı özel hologram yer alacak. Kartın yöre yüzünde yer alacak resmi makamlarca verildiğini vurgulayan hologramın hemen yakınında ise araç sahibinin hangi araçları kullanabileceğini gösteren sürücü sınıfları bulunacak. Kartın kayırıcı bölümünde ise sürücünün kişiye özel özelliklerinin yer aldığı çip değil karekod yer alacak. Karekodun içerisinde sürücünün parmak izi, kimlik numarası, kan grubu buna benzer bilgileri bulunacak. Ilave Olarak kayırıcı kasımda şahsın kan grubu, hangi cins ehliyetleri kullanabileceğine dair sınıflarda işaret bulunacak. Bilinmeyen ehliyetler basıldıktan hemen sonra 5 yıl içerisinde ehliyetlerin değişmesi gerekecek .

ehliyet

 

BU HABERLERE DE GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Ehliyet’de yeni 2013 uygulaması

 

Ehliyetsiz sürücünün cezası ruhsata işler mi?

 

Ehliyet Değişimi Ne Zaman Başlıyor 2013

 

Dikkat! Ehliyete 5 yıl konulabilir

Yorum Yaz